Vojtěch Blažek (10. 5. 2011) Nový občanský zákoník Normu, na kterou se čeká již jedenáct let, příští týden projedná koaliční vláda Petra Nečase
Nový občanský zákoník Normu, na kterou se čeká již jedenáct let, příští týden projedná koaliční vláda Petra Nečase
Těch 550 stránek má ovlivnit život v Česku jako žádný jiný zákon. Na další desítky let a téměř každému člověku – bez nadsázky od narození až do smrti.
Po dlouhých jedenácti letech příprav, vyjednávání i sporů dostanou ministři na stůl návrh nového občanského zákoníku, průlomové normy, podle níž budou lidé nově dědit majetek, dostávat odškodnění za úrazy, pronajímat byty nebo řešit ty nejobyčejnější sousedské spory.Zákoník projednají příští středu a premiér Petr Nečas vidí jeho budoucnost růžově: do podzimu projde hladce parlamentem, pak dostanou soudci a advokáti rok času, aby se přesně 3046 paragrafů naučili, a od ledna 2013 už nebude Česko jednou z posledních postkomunistických zemí se starým, totalitním zákoníkem. „Je to možná vůbec nejdůležitější norma," prohlásil včera Nečas. Jenže to, jak zákoník zasahuje do života milionů lidí, může být na jeho cestě politikou i nevýhoda: dotýká se totiž tolika zájmů, že už dnes má nesmiřitelné odpůrce.ČSSD: Bude to akorát zmatek
Karel Eliáš, profesor na plzeňských právech a hlavní autor nového zákoníku, rád říká: „Dnes máme v Česku pozůstatek komunistického zákona, podle nějž stát nejlépe věděl, co je pro lidi dobré." Eliášův tým proto napsal paragrafy, které poskytují lidem co největší svobodu. Například budou moci na smrtelné posteli rozdělit dědictví. Na pronájem pole, bytu nebo auta bude stačit ústní smlouva. A už v 16 letech bude moci člověk doložit, že se dokáže dobře postarat sám o sebe, a tudíž ho má soud uznat za zletilého.Na druhou stranu však podle autorů hájí slabší. Lékaři budou muset dbát, aby citlivému zákroku nepřihlížel někdo cizí. Člověk, který se necítí na složitá jednání, si zase bude moci přivést vzdělanějšího prostředníka a úředníci budou muset takového prostředníka respektovat. Soud také bude moci sousedovi nařídit, ať si oplotí pozemek, aby na váš pozemek neběhal jeho pes. „Někomu se to může zdát jako drobnost, ale pro spoustu lidí je to důležité," říká ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).
Koalice má samozřejmě dost hlasů, aby zákoník prosadila. Přesto právě od poslanců napříč stranami hrozí největší nebezpečí, že norma neprojde. Stačí si vzpomenout na čtyři roky starý příběh podobně zásadního trestního zákoníku: kvůli jednomu chybějícímu paragrafu o tunelování se přijetí zákona zhroutilo.
Jisté je, že se proti zákoníku postaví sociální demokraté. Nesouhlasí totiž s tím, že nová rozsáhlá norma vůbec vznikla. Podle nich by bylo lepší, kdyby se platný zákoník jenom přepracoval. Senátor a advokát Jiří Dienstbier, právní expert ČSSD, tvrdí, že soudy budou podle nových paragrafů rozhodovat často úplně jinak než doposud. A lidé, kteří se chtějí soudit, tak nebudou vědět, jak velkou šanci na úspěch vlastně mají. „Nastane velká nejistota," je přesvědčen Dienstbier. Některým politikům z ČSSD ovšem vadí i konkrétní změny, třeba to, že by se napříště dědily všechny dluhy, zatímco dnes se dědí jen takové, které nepřesáhnou celkovou výši dědictví. V návrhu zákona je sice pojistka, která má zabránit, aby člověk nezdědil například obraz za 100 tisíc a dluhy za milion, sociálním demokratům ale nestačí.
Do podoby zákoníku chtějí určitě promluvit i odbory. Zákoník totiž zasahuje i do pracovního práva a do fungování odborů. „Napsali jsme asi padesát stran připomínek, nesouhlasíme s ním, je to špatný krok pro celou společnost. Obrací všechno naruby," řekl již v únoru právník odborových svazů Vít Samek. Konzervativcům mezi politiky se zase nemusí líbit, že zákoník povoluje adopci dítěte mezi příbuznými v případě, kdy matka není schopna ze zdravotních důvodů projít těhotenstvím, a proto dá embryo odnosit své příbuzné, například sestře.
Co je to vlastně radost?Ale nesouhlas provází i zdánlivé drobnosti. Lidé by měli mít v budoucnu nárok na odškodnění za zkaženou radost z dovolené, tedy za těžko uchopitelnou újmu, když si člověk zájezd neužije. Například ztratí-li cestovka kufry nebo slibuje luxusní bungalovy, ale přitom klienty ubytuje ve špinavém hotelu. „Budou s tím akorát potíže," myslí si Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří.Podobně otevřených výtek sice není mnoho, při projednávání takto zásadních zákonů se jich ale obvykle mezi poslanci zrodí stovky. Dokonce i sám Nečas včera připustil, že právě nad radostí z dovolené asi mnoho kolegů „pozvedne obočí". Koaliční VV ani TOP 09 zatím zákoník měnit nechtějí. „Hodně poslanců si návrh ještě ani nepročetlo, a přitom se už nyní vyjadřuje kriticky," myslí si místopředsedkyně VV Karolina Peake.
***
Nejdůležitější změny v jednotlivých oblastech
- Rodina bude možné snáz někoho vydědit, poslední vůle bude mít větší váhu než dnes. poslední vůli bude možné pronést na smrtelné posteli – stačí k tomu nejméně dva svědci. dědit se budou i dluhy zemřelého – a to až do celkové hodnoty dědictví. pokud vám cestovní kancelář pokazí nebo zkrátí dovolenou, budete moci žádat náhradu – a to nově i za „ztrátu radosti z dovolené". vrací se „výminek": než starý člověk nechá svůj dům napsat na děti, bude si moci pojistit, aby ho v něm nechaly dál bydlet. kdo se stará o starého příbuzného, bude moci chtít vyšší podíl z dědictví. umírající bude moci stanovit určité podmínky, za nichž příbuzní získají jeho majetek. Například že neprodají jeho sbírku obrazů nebo že se postarají o jeho psa. bude možné odkázat ze svého majetku konkrétní věci konkrétním lidem nebo institucím. Třeba muzeu obraz, peníze charitě a sbírku známek vnukovi. To dnes není možné. bude možné se zříci dědictví – například když rodiče platí jednomu synovi vzdělání, a druhému ne. Pak může syn bez škol chtít vyšší podíl z majetku rodičů. otcovství dítěte bude možné popřít do půl roku poté, co muž pojme „důvodné podezření". Nejpozději však do šesti let dítěte. rodina bude moci podat žalobu na ochranu cti, pokud jejich zemřelého příbuzného někdo urazí. alimenty nebude nutné platit každý měsíc. Pokud se rodiče dohodnou, bude možné výživné platit najednou třeba i jednou za rok. rozšiřuje se počet lidí, kteří dědí ze zákona. Například: pokud při autonehodě zemřou rodiče a na následky zranění pak i jejich děti, dědit budou i prarodiče. Dnes by majetek propadl státu.
- Majetek jeden z návrhů počítá s tím, že při koupi bytu nebo domu nebude nutné čekat na zápis do katastru. Vše se stane platné podpisem smlouvy. byt, pole, les či auto už nebude nutné si pronajmout písemně. Stačit bude ústní smlouva. ztracenou věc si za určitých podmínek bude smět nálezce nechat. pokud sousedův strom zasahuje na váš pozemek, musíte souseda na svou zahradu pustit, aby si očesal ovoce. soud bude moci přikázat, abyste si oplotili pozemek. Například proto, aby vaše zvířata neběhala k sousedovi. manžel bude moci zabránit podnikání svého partnera – například riskantním investicím ze společného majetku. rodič bude moci převést část majetku do svěřeneckého fondu, o který se bude starat správce. Až bude dětem osmnáct, majetek převezmou. budova a pozemek už nebudou moci mít rozdílného vlastníka. vznikne veřejný seznam, kam si budou manželé zapisovat, jak si dohodli majetkové poměry – zda mají společné vlastnictví, nebo zda si třeba dům, auto nebo jiný majetek ze společného jmění vyloučili. zvíře už přestane být pouhou věcí. Například zachránění života psa zavřeného v autě bude mít přednost před škodou, která na voze vznikne. Za zabití psa bude moci také majitel požadovat odškodnění kvůli psychickému otřesu. koupíte auto, o němž se později dozvíte, že bylo kradené. Na rozdíl ode dneška vám ale zůstane – právě proto, že jste ho koupili v dobré víře, že je vše v pořádku. když vám někdo zničí „věc zvláštní obliby", tedy například jedinou fotografii zemřelých rodičů, budete mít nárok na zvláštní odškodnění.
- Bydlení výpovědní lhůta z bytu bude tříměsíční. Pokud ji majitel zdůvodní, že potřebuje byt pro sebe nebo pro příbuzného, a přesto byt zůstane prázdný, bude muset vzít nájemníka zpět a nebo mu zaplatit škodu. majitel bude moci dát výpověď nájemníkovi, který se vůči majiteli dopustí trestného činu. Tedy například napadne jeho nebo rodinu. Či se dopustí v domě třeba krádeže. zdravotně postižený nájemník bude moci po majiteli chtít, aby mu byt přestavěl na bezbariérový. podle jednoho návrhu by se mohl podíl majitele bytu na společných prostorách domu počítat podle hodnoty bytu. Například: majitel pětipokojového bytu s výhledem do zahrady by měl větší podíl než obyvatel garsonky v přízemí. skončí praxe, kdy se vnuk naoko přihlásí k babičce do obecního bytě, a po její smrti na něj přejde smlouva. Napříště bude moci zůstat v bytu dva roky, pak se musí s městem domluvit na nové smlouvě, nebo z bytu odejít.
- Zdraví lékař bude muset pacientovi před každým zákrokem vysvětlit, co bude dělat. A nemocný člověk zákrok odsouhlasí, nebo nikoli. u zákroků, které mají trvalé následky, bude muset dát pacient dokonce souhlas písemně. Týká se to i vytržení zubu nebo operace slepého střeva. souhlas a poučení se bude vyžadovat i při tetování nebo piercingu. pacient bude mít právo na důstojnost. Například u choulostivého zákroku nebudou smět být zbytečně cizí lidé z nemocničního personálu. člověk si bude moci vymínit, že nebude po smrti pitván, stejně tak si bude smět určit, jaký chce pohřeb. otvírá se cesta k vyšším odškodněním za úrazy nebo smrt.
- Smlouvy kupující bude mít víc práv a možností, jak se bránit, pokud nedostal tak kvalitní zboží nebo službu, za které zaplatil. zavádí se takzvaná „výprosa": obdoba půjčky, jen není stanoveno pevné datum, dokdy se má půjčená věc vrátit. člověk, který se zavázal poskytnout dar, se bude moci ze slibu vyvázat. Pokud dokáže, že například přišel o majetek a nemůže darovací smlouvu naplnit. skryté vady na domě bude možné u stavební firmy namítat ještě pět let po dokončení, podle současného občanského zákoníku jsou to tři roky. člověk, kterého cestovní kancelář ubytuje ve špinavém hotelu (přestože slibovala čistý) nebo mu ztratí kufry, bude moci chtít nejen vrátit část peněz. Ale průlomově také odškodnění za ztracenou radost z dovolené. Tedy, že si volno neužil a neodpočinul si. dítě do 15 let si bude moci koupit zvíře jen za doprovodu rodičů. při stavbě domu budete mít nárok na průběžné vyúčtování nákladů. návrh zákoníku vždy chrání slabší stranu: například člověka, který si nevšimne důležitého dodatku ve smlouvě, jenž je však napsaný maličkým písmem.
Vojtěch Blažek
(10. 5. 2011)
Převzaté texty nevyjadřují názor Ministerstva spravedlnosti ČR.