Idnes.cz (25. 5. 2011). Určit cenu oblíbené věci bude těžké, ale záleží na soudech, které už dnes musí například rozhodnout kolik stojí, když vás někdo urazí. Tak reagoval náměstek ministra spravedlnosti Filip Melzer na otázku čtenáře iDNES.cz týkající se jedné části nového občanského zákoníku.
Určit cenu oblíbené věci bude těžké, ale záleží na soudech, které už dnes musí například rozhodnout kolik stojí, když vás někdo urazí. Tak reagoval náměstek ministra spravedlnosti Filip Melzer na otázku čtenáře iDNES.cz týkající se jedné části nového občanského zákoníku. Nový občanský zákoník schválila vláda před několika týdny a podle ministrů jde o nejzásadnější zákonnou úpravu posledních let. Co přesně zákoník mění, vysvětlil v on-line rozhovoru náměstek ministra spravedlnosti Filip Melzer.
Jednoho z diskutérů například zajímalo, jak se bude vypočítávat takzvaná cena zvláštní obliby, nebo hodnota duševní újmy ze zkažené dovolené, které nová norma zavádí.
"Co to konkrétně znamená a v jaké výši má být poskytnuta, určí soud," reaguje Menzel, který hned dává příklady podobných sporů, ve kterých už nyní soudy rozhodují. Jde především o kauzy na ochranu osobnosti. "Jak víte kolik stojí, když Vás někdo urazí?" ptá se Menzel.
Zákon také mění postavení zvířat, která by už neměla být pouhou věcí. "Pes, kočka, myš nebude dle nového občanského zákoníku věc, nýbrž budou to 'jen' zvířata. I na zvířata se však uplatní pravidla pro věci, není-li to v rozporu s jejich povahou živého tvora," uvedl v debatě Menzel.
Zvířata se tak tedy moci dále kupovat a prodávat. Zákonodárcům šlo totiž především o vyjádření hodnoty, která může být důležitá v jiných sporech.
"Zabije-li někdo někomu úmyslně jeho zvíře z důvodu, aby ho připravil o často téměř člena rodiny, pak samozřejmě dosavadní vlastník zvířete požadovat náhradu takzvané ceny zvláštní," vysvětlil náměstek.
Zákoník, který by měl začít platit od roku 2013, klade větší důraz na osobnostní práva před majetkovými vztahy. Právnický "kolos" obsahující přes tři tisíce paragrafů ale mění prakticky všechno. Smluvní vztahy, způsoby dědění, vztahy mezi nájemníky a nájemci, odškodnění nebo pohled na zvířata.
Nový občanský zákoník nahradí normu z roku 1964, která byla od pádu komunismu více než čtyřicetkrát novelizována.
Co se také změní
Ztráta radosti z dovolené – Rekreant bude mít nově právo na odškodnění, když cestovní kancelář neposkytne, co slíbila – třeba pokoj s výhledem na moře.
Dědictví s podmínkou – Člověk bude moci dát do závěti podmínku. Bude například moci odkázat dům synovi jen s podmínkou, že se o dům bude starat a jemu v něm umožní bydlet. Rozšiřuje se také okruh dědiců na další příbuzné. Ubude případů, kdy majetek propadne státu.
Už v 16 letech může dítě požádat o přiznání zletilosti – Pokud mladý člověk přesvědčí soud, může se stát zcela svéprávným a uzavírat smlouvy i podnikat bez omezení. Na alkohol a řízení auta si ale bude muset počkat.
Přechod nájmu bytu na příbuzné bude složitější – Nový zákoník zamezí praxi, kdy babička přihlásí do městského bytu vnuka a ten ho pak může užívat i po její smrti a nájemní smlouvu dál předávat. "Vnuk" bude moci podle nové úpravy v bytě zůstat jen dva roky, pak mu nájem skončí.
Cena zvláštní obliby – Když vám někdo úmyslně zničí například rodinnou fotografii, která má pro vás obrovskou hodnotu, bude vám muset zaplatit takzvanou "cenu zvláštní obliby". Podle dnešního práva máte nárok maximálně na výrobní cenu fotografie.
Dům i pozemek, jeden vlastník – Už nemá být možné, aby dům a pozemek měly dva vlastníky. Předejde se spoustě sporů, kdy jeden nechce pustit druhého do domu přes svou zahradu. Premiér Petr Nečas už dříve označil zákoník za jeden z klíčových úkolů jeho vlády. "Návrh nás vrací k pojetí soukromého práva, jaké je běžné v demokratické Evropě," uvedl.
Převzaté texty nevyjadřují názor Ministerstva spravedlnosti ČR.