Infocentrum

(ČT 24 - Studio 6 , 3. 6. 2011) Rozhovor s Prof. JUDr. Karlem Eliášem, Dr.

Rozhovor s Prof. JUDr. Karlem Eliášem, Dr. ve Studiu 6 - ČT 24, 3. 6. 2011

František LUTONSKÝ, moderátor
——————–
Od příštího týdne by měla sněmovna začít projednávat reformní zákony, jak už jsme vám říkali. Mezi nimi i občanský zákoník, nově je v něm pojatá lichva. Vláda, která v podstatě tuhle novelu poslala do parlamentu, vzkazuje dlužníkům, že nebudou muset platit úroky za extrémně drahé půjčky, a proto míříme do Olomouce.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka
——————–
Je tam Karel Eliáš, autor občanského zákoníku. Přejeme vám dobré ráno.

Karel ELIÁŠ, autor zákoníku
——————–
Dobré ráno.

František LUTONSKÝ, moderátor
——————–
Můžete nám, pane Eliáši vysvětlit, co se vlastně v oblasti lichvy změní?

Karel ELIÁŠ, autor zákoníku
——————–
No, především v občanském zákoníku se objeví výslovné ustanovení o lichvě, které dnes v občanském zákoníku chybí, takže v současné praxi se otázka lichvy posuzuje z hlediska kautely dobrý mravů, což je příliš obecné a obtížně se tam nalézají nějaké, nějaká konkrétnější pravidla.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka
——————–
Koho všeho, respektive jakých subjektů se ta změna nejvíc dotkne?

Karel ELIÁŠ, autor zákoníku
——————–
Tak především ta změna se nedotkne podnikatelů, protože návrh občanského zákoníku výslovně vylučuje možnost podnikatelů dovolávat se neplatnosti smluv podle ustanovení o lichvě, to je vlastně reflexe, která platí už dneska v našem právu. Obchodník zákoník vylučuje možnost podnikatelů dovolat se neplatnosti v případě, že uzavřou smlouvu za nápadně nevýhodných podmínek a v tísni.

František LUTONSKÝ, moderátor
——————–
Tak vy jste v podstatě řekli, že lichvou bude tedy úroky nad 60 %. Proč zrovna tahle hranice?

Karel ELIÁŠ, autor zákoníku
——————–
V návrhu občanského zákoníku není žádná hranice. Občanský zákoník používá obecná vyjádření. To znamená, to ustanovení o lichvě staví na třech základních pojmech, že někdo zneužije tísně rozumové slabosti, nezkušenosti, nebo lehkomyslnosti jiného, a na základě toho zneužití si nechá slíbit plnění, které je v hrubém nepoměru vůči tomu, co sám dává té druhé straně. Čili takhle je postavena ta lichva, žádná pevná hranice tam není. Protože samozřejmě když se půjčí peníze, tak hrajou, hrají roli různé momenty. To znamená, na jak dlouho se půjčují, komu se půjčují, jaká rizika s tou půjčkou nebo úvěrem jsou spojena. A tudíž nějak dát tam 60 % by bylo velmi nebezpečné.

František LUTONSKÝ, moderátor
——————–
Jsem tak nabyl dojmu tedy z komentářů v tisku, že ta hranice je šedesátiprocentní. Dá se vůbec tedy nějak ta hranice stanovit, pane Eliáši, jako co je lichva a co už není lichva?

Karel ELIÁŠ, autor zákoníku
——————–
No, to se musí posoudit podle konkrétních okolností případu. To nemůže udělat zákonodárce, to musí udělat soudce a soudní judikatura musí vytvořit nějaká konkrétnější pravidla.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka
——————–
No, protože narážíme samozřejmě i na to, že firmy, které půjčují, tak si jsou schopny najít různé obezličky, jako třeba velmi drahou SMSku, díky které komunikují se svým klientem. Na druhou stranu někteří právníci ale říkají, že vlastně i podle stávajících úprav by teoreticky se člověk mohl a může proti lichvě bránit. A ve chvíli, kdy říkáte, že tam nejsou pevně stanovena pravidla, bude se čekat na judikaturu, tak máte pocit, že to opravdu změní tu situaci v České republice, kde poměrně dost lidí té lichvě podléhá?

Karel ELIÁŠ, autor zákoníku
——————–
No, ten hlavní problém je v oblasti spotřebitelských úvěrů. A to je už dnes řešeno zákonem o spotřebitelských úvěrech, který chrání spotřebitele. A to je problematika, do které návrh občanského zákoníku konkrétně nezasahuje. Ten návrh, teda ten zákon o spotřebitelských úvěrech je z loňského roku a má platit i nadále. Jenom pokud jde o návrh občanského zákoníku, tak ten řeší výslovně otázku těch rozhodčích doložek. Ovšem také jinak než se uvádělo v tisku. Tady jde o to, že pokud jde o spotřebitelské úvěry a spotřebitelské smlouvy, tak návrh občanského zákoníku vylučuje rozhodčí doložky nebo platnost rozhodčích doložek pouze v případě, že ta rozhodčí doložka odkazuje na rozhodce nebo na rozhodčí soud, který by nebyl vázán právními pravidly o ochraně spotřebitele. Protože i náš zákon o rozhodcích umožňuje ujednat si takovou rozhodčí doložku, že rozhodce nebude vázán právem, psanými zákony, ale jenom principy spravedlnosti, a to my, to my v zájmu ochrany spotřebitelů samozřejmě nechceme. Ale pokud jde o ty ostatní oblasti, tak tam samozřejmě rozhodčí doložka je možná. Čili aby si podnikatelé mezi sebou i pro takové to případy ujednali rozhodčí doložku, tak to vyloučeno samozřejmě nebude.

František LUTONSKÝ, moderátor
——————–
A teď jedna poměrně podstatná věc, protože spousta lidí už má podobné smlouvy uzavřené. Pokud projde nový občanský zákoník, bude se týkat i těch, kteří už mají ty smlouvy uzavřené?

Karel ELIÁŠ, autor zákoníku
——————–
Nepočítá se s tím, protože strany, které uzavřely smlouvy v současném právním prostředí, tak prostě znaly nebo měly znát, jaká práva a povinnosti jim vznikají, a nechceme do toho autoritativně zasahovat. Prostě to je jejich soukromá věc, kterou veřejná moc těžko může měnit. Ale nevylučuje se, naopak je tam výslovné ustanovení v závěru občanského zákoníku, že se strany mohou dohodnout, že ten svůj starý smluvní režim převedou na tu novou úpravu.

František LUTONSKÝ, moderátor
——————–
Když to závěrem zobecníme, tak ministr financí Miroslav Kalousek před nedávnem říkal, že proti lichvě se nelze ubránit. My si teď můžeme poslechnout ten jeho výrok.

redaktor /citace – Miroslav KALOUSEK, ministr financí, denikreferendum.cz, 2. 2. 2011/
——————–
"Společnost lichvu odsuzuje už tím, že ji zařazuje mezi trestné činy. Ale představa, že tímto zákonem ochráníme spotřebitele nebo lidi v nouzi před lichvářskými praktikami, je podle mého názoru velmi naivní."

František LUTONSKÝ, moderátor
——————–
Souhlasil byste, pane Eliáše, s touhle, s touhle tezí ministra financí?

Karel ELIÁŠ, autor zákoníku
——————–
Já bych s ní souhlasil v tom slova smyslu, že skutečně od státu je poměrně, nebo pro stát je poměrně obtížné zabránit lichvě. Lichvě se musí bránit každý sám. Ten, to trestní stíhání je v podstatě ultima ratio. Ale pokud jde o občanský zákoník, tak ten prostě dává, dává do ruky těm poškozeným zbraň a je na nich, aby se bránili sami.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka
——————–
Říká autor občanského zákoníku Karel Eliáš. My děkujeme za rozhovor.

Karel ELIÁŠ, autor zákoníku
——————–
Děkuji též, na shledanou.

Barbora KROUŽKOVÁ, moderátorka
——————–
Na shledanou.

Převzaté texty nevyjadřují názor Ministerstva spravedlnosti ČR.

 

loga

 

Tento portál byl financován z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR v rámci projektu Nové soukromé právo, reg. č. CZ.1.04/4.1.00/80.00003.