(Jindřich Ginter, Právo 6. 6. 2011). Pokud někdo způsobí úmrtí, třeba opilý řidič, musí dnes pozůstalému manželovi či manželce zaplatit podle tabulek ani ne čtvrt miliónu. Návrh nového občanského zákoníku tyto limity ruší a výši částky budou soudci určovat třeba i podle toho, zda spolu manželé opravdu žili, tedy jak blízcí si ve skutečnosti byli. Stručně řečeno lze říci, že u prokazatelně velké lásky, i po dvaceti letech, to mohou být klidně i milióny.
A další příklad – když někdo napadne muže a ten přijde o obě varlata, náleží mu dnes od viníka pouhých 140 tisíc, tedy zhruba jen šest průměrných platů. Napříště budou soudy výši odškodného posuzovat v souvislostech a určovat, zda jde o mladíka perspektivního z hlediska plodnosti nebo o muže v letech.
Odškodnění raketově poroste Jde o příklady, které pro pochopení klíčových pasáží návrhu občanského zákoníku laickou veřejností zvolilo ministerstvo spravedlnosti na svých stránkách justice.cz ve speciálně vyčleněné a zvýrazněné rubrice občanský zákoník.
Částky odškodného za ublížení na zdraví či způsobení úmrtí, které musí odsouzení viníci hradit poškozeným či blízkým pozůstalým, mohou tedy zjevně brzy raketově vzrůst, a to řádově i o několik nul. Počítají s tím právě autoři převratného návrhu nového občanského zákoníku, jenž nyní vyvolává značně vyostřené diskuse nejen právnické, ale i laické.
Podle některých právníků více pomůže lidem, podle jiných, kteří jsou i členy legislativní rady vlády, se mnohde vrací o desítky let zpátky. Na jednu stranu se snaží detailně popsat maximum životních situací, tedy na vše dát zákonný návod, což nelze, ale na druhou stranu je v mnoha klíčových pasážích až příliš obecný.
Tabulky asi nebudou
Návrh občanského zákoníku ovšem zcela jednoznačně ruší tabulky pro výpočet odškodnění za újmu na zdraví i usmrcení osoby blízké a nechá plně na soudcích, aby vzali v úvahu všechny souvislosti konkrétního případu.„Podle těchto tabulek dnes činí náhrada například za ochrnutí všech čtyř končetin (kvadruplegii) 360 tisíc korun, ztratí-li muž do 45 let obě varlata, má nárok na 144 tisíc korun. Uvedené částky lze zvýšit, avšak jen ve zvlášť výjimečných případech hodných mimořádného zřetele. V případě usmrcení blízké osoby činí náhrada například pozůstalému manželovi 240 tisíc korun," konstatuje ministerstvo spravedlnosti ve svých komentářích.
Nový občanský zákoník tabulky neobsahuje a vůbec žádným limitem podle ministerstva neomezuje soudce v tom, aby určil spravedlivou náhradu po zohlednění všech okolnosti případu.
„Po přijetí návrhu tedy soudy přestanou vycházet z příliš nízkých částek určených vyhláškou. Navíc budou moci lépe přizpůsobit výši náhrady relevantním okolnostem a rozlišovat například, zda k amputaci končetiny došlo u vědce, anebo talentovaného sportovce; zda varlata ztratil 45letý, anebo 15letý muž; nebo zda pozůstalý manžel, který má být odškodněn, s manželkou již nežil patnáct let, anebo s ní naopak měl velmi blízký celoživotní vztah," uvádí ministerstvo.
V občanském zákoníku by pochopitelně zůstala základní definice, podle níž je ten, kdo způsobí jinému újmu na zdraví, například zlomeninu, zranění vedoucí k amputaci končetiny či ochrnutí, povinen poskytnout postiženému peněžitou náhradu. Stejně tak ten, kdo usmrtí člověka, je povinen peněžně odškodnit pozůstalé, například manžela, děti, rodiče a další osoby, které byly usmrcenému blízké.
Převzaté texty nevyjadřují názor Ministerstva spravedlnosti ČR.