BYZNYS PODLE NOVÉHO OBČANSKÉHO ZÁKONÍKU A ZÁKONA O OBCHODNÍCH KORPORACÍCH
Vojtěch Blažek, Petr Weikert (Hospodářské noviny, 12. 4. 2013) HN přinášejí přehled nejdůležitějších změn, na které se musejí firmy a podnikatelé připravit kvůli zavedení nového občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích. Platit začne od 1. ledna 2014.
NOTÁŘE PUSTÍ DO REJSTŘÍKU Čerstvá změna, kterou vláda schválila minulý týden, když odsouhlasila nový rejstříkový zákon – jde o jednu z norem, která s občanským zákoníkem a zákonem o korporacích úzce souvisí. Notáři napříště dostanou přímý přístup do obchodního rejstříku, takže jakoukoli změnu budou moci okamžitě zapsat. Doposud to mohly dělat jen rejstříkové soudy. Vláda si od toho slibuje zrychlení: zatímco soudům trval zápis několik dní, notáři ho budou dělat na počkání.
SMLOUVY UŽ JEN V OBČANSKÉM ZÁKONÍKU Dnes platí jiná pravidla pro obchodní vztahy v občanském i v obchodním zákoníku – například: pokud jde o kupní smlouvy nebo smlouvy o dílo. Kdo si tedy nechal stavět dům, mohl uzavřít smlouvu podle občanského nebo i podle obchodního zákoníku. Od příštího ledna tahle dvojkolejnost skončí: tyto smlouvy už řeší jen občanský zákoník. Rozdíly mezi zákoníky přitom nebyly malé. Například občanský zákoník měl promlčecí lhůtu tři roky, obchodní ale čtyři.
MÉNĚ PAPÍROVÁNÍ: STAČÍ, KDYŽ SE DOHODNETE Zákoníky už nevyžadují, aby skoro vše bylo na papíře – naopak. Například: obchodníci si spolu budou moci dohodnout třeba smluvní pokutu i ústně a nebude potřeba, aby byla zapsaná do smlouvy. Podobné to bude při postoupení pohledávek.
HLASUJTE ZA MĚ, KOLEGO Člen představenstva bude moci dát plnou moc kolegovi, aby za něj hlasoval na jednání statutárního orgánu. Podle zastánců téhle změny je to praktické: jednání se už nebudou muset rušit nebo odkládat kvůli pracovním cestám, dovoleným nebo nemocím.
KDYŽ OBCHODUJÍ SPŘÍZNĚNÉ FIRMY Transakce mezi propojenými firmami budou jednodušší. Například: dceřiná firma má sesterské společnosti převést část podniku. Pokud je dnes tržní hodnota části podniku vyšší než 10 procent základního kapitálu některé strany, musí cenu stanovit znalec určený soudem. A Nejvyšší soud ještě donedávna zastával názor, že bez posudku je taková transakce absolutně neplatná. Nová pravidla obsažená v zákoně o korporacích budou méně přísná. A hlavně, případné nedostatky nebudou za každou cenu znamenat, že je transakce zcela neplatná.
FIRMA VE VEDENÍ FIRMY Statutárním orgánem společnosti bude moci být nově i právnická osoba – tedy například i jiné eseróčko nebo akciová společnost.
VALNÁ HROMADA „PO E-MAILU" Pokud akciová společnost bude chtít, nemusí se scházet její valná hromada na jednom místě. Akcionář může oslovit všechny ostatní s návrhem na rozhodnutí a ti by se měli v určité lhůtě vyjádřit. Pokud se nevyjádří, znamená to, že s návrhem nesouhlasí. Rozhodná většina se bude počítat z celkového počtu hlasů všech akcionářů. Hlasy se sečtou jako při klasickém zasedání.
KONČÍM, BUDE MOCI ŘÍCT SPOLEČNÍK Společník v eseróčku bude mít možnost vystoupit z firmy. Dnes to nejde, ledaže by svůj podíl převedl na někoho jiného. Vystoupit bude moci například ve chvíli, kdy nesouhlasí s podstatnou změnou předmětu podnikání.
ZMĚNA ZAKLADATELSKÝCH LISTIN Podnikatele čeká aktualizace a změna zakladatelských dokumentů. Mají půl roku na to, aby je přizpůsobili novému zákonu o obchodních korporacích. Mezi nově povinně zveřejňované údaje bude patřit například počet hlasů spojených s jednou akcií a celkový počet hlasů ve společnosti. Nový zákon již také oproti platnému obchodnímu zákoníku výslovně nemluví o zástupcích zaměstnanců v dozorčí radě. Nejtvrdší sankcí za nedodržení je poslání firmy do likvidace.
FIRMA BUDE MOCI POSKYTNOUT ZÁLOHU NA DIVIDENDY Společnost bude moci vyplatit svým společníkům či akcionářům zálohu na podíl na zisku. Dnes vyplácení takovýchto záloh zákon vůbec nedovoluje. Navíc zde je judikát Nejvyššího soudu, že podíly na zisku lze vyplatit jen do 6 měsíců po skončení příslušného účetního období. Jaká omezení to přináší? Příklad: zdravá firma měla v rámci nerozděleného zisku miliardu, ale v druhé půlce roku ji nemohla vyplatit svým akcionářům. Akcionáři přitom současně chtěli koupit například další firmu. Přestože by normálně mohli mít volné peníze, museli buď čekat až do dalšího roku, nebo použít na nákup jiné zdroje. Nově budou výplaty záloh na podíl zisku možné, a to kdykoli v průběhu roku. Samozřejmě při dodržení určitých zákonných kritérií.
MALÁ ZMĚNA V POTVRZENÍ NABÍDKY? SMLOUVA BUDE PŘESTO UZAVŘENA Doteď jakákoli změna při jednání o znění smlouvy znamenala, že se smlouva odmítá – a následovat tudíž musel nový návrh. Od ledna však malá, nepodstatná změna návrhu bude představovat jeho přijetí. Podle advokátů by si to ale podnikatelé měli včas uvědomit, aby nebyli překvapeni, že přijali návrh, který jim nesedí. Zatím ale není jasné, co je a co naopak není tou – podle občanského zákoníku – „nepodstatnou změnou". To vyloží až soudy.
KDO CHCE, ZRUŠÍ REZERVNÍ FOND Zákon o korporacích už nenařizuje, aby si firmy povinně vytvářely rezervní fond. Když si patřičně změní své stanovy, mohou stávající fond použít jako další zdroj peněz.
KONEC NEBYTOVÝCH PROSTOR Mezi změny u nájmů patří kromě konce termínu „nebytový prostor" i možnost zapsat právo nájmu do katastru nemovitostí. Bude to důležitá informace pro budoucí zájemce o koupi nemovitosti. Nový zákoník také stanovuje, že nájem sjednaný na dobu delší než 50 let se považuje za nájem na dobu neurčitou, ale v prvních padesáti letech ho půjde vypovědět jen z ujednaných výpovědních důvodů a v dohodnuté výpovědní době. Není také možné měnit účel užívání prostor, pokud by to zhoršovalo poměry v domě nebo poškozovalo okolí.
PŘEDSTAVENSTVO = JEDEN ČLOVĚK Pokud dnes akciová společnost nemá jen jednoho akcionáře, musí mít nejméně tříčlenné představenstvo a tříčlennou dozorčí radu. Nově bude možné, aby společnost měla oba orgány jen o jednom členu.
POJIŠŤOVNY ZAPLATÍ PŘÍMO VĚŘITELŮM Důležitá změna v zástavním právu. Pojišťovna vyplatí odškodné z pojistné smlouvy přímo zástavnímu věřiteli. Stačí, aby prokázal, že na věci vázne zástavní právo. Nyní dostávají po pojistné události peníze majitelé, i když je věc zastavena.
FIRMA UŽ ZA KORUNU Nejnižší vklad společníka do společnosti s ručením omezeným už nebude 20 tisíc, ale jen jedna koruna.
ŘETĚZENÍ UŽ NEBUDE ZAKÁZANÉ Dnes platí zákaz takzvaného řetězení: společnost s ručením omezeným s jedním společníkem nesmí být jediným společníkem či zakladatelem jiného eseróčka. To se ale změní, a bude tak jednodušší vytváření holdingových struktur. A ubudou starosti podnikatelům, kteří o tomto zákazu nevěděli, a hrozilo jim, že všechny jejich transakce budou neplatné.
V PŘEDSTAVENSTVU I NA 30 LET Členové představenstva a dozorčí rady se nyní musí nejdéle po pěti letech měnit (s&nnbsp;výjimkou členů první dozorčí rady, jejíž funkční období končí rok po vzniku). Nově bude možné ve stanovách dohodnout lhůty libovolně – třeba deset, dvacet i třicet let.
ODPOVĚDNOST MANAŽERŮ Zákon o obchodních korporacích vymezuje odpovědnost manažerů. Když společnosti hrozí úpadek a management neudělá všechny kroky k jeho odvrácení, budou jeho členové nově ručit věřitelům za splnění závazků společnosti celým svým majetkem. Management se na druhou stranu může pouštět i do rizikovějších podniků. Stačí, když bude postupovat pečlivě a opatří si všechny potřebné analýzy.
NOVÁ HIERARCHIE PODÍLNÍKŮ VE FIRMĚ Zákon připouští, aby si druhy podílů ve společnosti s ručením omezeným firma určila sama a řekla, s jakými právy jsou tyto podíly spojeny. Jeden společník může mít i více práv. Mohou to být práva podílu na zisku, rozhodování o strategických otázkách, hlasovací podíly a podobně. Druhy podílů a práva musí firma napsat do stanov.
CHCEME JEN ČÁST PODNIKU, TU DRUHOU NE Kdo chce dnes koupit podnik, musí si pořídit celý – třeba i včetně nemovitostí nebo provozů, které nechce. Řešilo se to tak, že kupující uzavíral jednotlivé smlouvy (například na provozní část, nemovitosti, pozemky – a přitom vyloučil to, oč neměl zájem), což bylo zbytečně složité. Nový občanský zákoník říká, že se při převodu může vyloučit určitá položka, pokud podnik neztratí jako celek svou vlastnost. Takže při prodeji nábytkářské firmy je možné vynechat například služební byt, ale ne truhlárnu.
STAČIT BUDE JEDNA SPRÁVNÍ RADA Akciové společnosti už nebudou muset mít představenstvo a dozorčí radu. Místo nich postačí jedna správní rada a statutární ředitel. A ani v této radě nevyžaduje zákon povinného zástupce zaměstnanců u společností s více než 50 zaměstnanci. Samozřejmě pokud si tak někdo neurčí ve stanovách.
NÁHRADA ZA ZTRACENÉ ZÁKAZNÍKY Když někdo bude mít dlouhou dobu například obchod na stejném místě na malém městě, lidé tam budou zvyklí chodit, a obchodník pak dostane výpověď, náleží mu náhrada. Má to ale své podmínky. Nesmí předtím jako nájemce zásadně porušovat své povinnosti a ten samý prostor poté musí dostat firma ze stejného oboru.
Zpravodajský portál IHNED.cz připravil s generálním partnerem, poradenskou kanceláří KPMG, a s advokátní kanceláří PRK Partners sérii článků, které mají pomoci v základní orientaci v novém soukromém právu. Speciál, do kterého budou přibývat články po celý rok, naleznete na ihned.cz/obcan.
Převzaté texty nevyjadřují názor Ministerstva spravedlnosti ČR.