(Vojtěch Blažek, Martina Součková, Hospodářské noviny, 10.7.2013) Občanský zákoník Rekodifikace má začít platit od ledna. Čeká se ale, kdy a zda vůbec poslanci schválí doprovodné zákony
Za 174 dní má vypuknout bez nadsázky revoluce v právu. Od Nového roku do Česka vstupuje nový občanský zákoník, pro který se už vžil srozumitelný slogan „Zákon, který se dotkne úplně každého“. Jenže necelý půlrok před tím, než má být zákoník učinný, chybí poslední krok: poslanci musí schválit deset důležitých doprovodných zákonů, na něž je občanský zákoník úzce navázaný.
Podle zjištění HN má končící koalice dost hlasů, aby související normy prosadila – i přes odpor sociálních demokratů a komunistů, kteří by nejradši celý zákoník odložili nebo rovnou zrušili. „Doprovodné zákony musí projít co nejrychleji. V naší straně je tento názor jednotný,“ ujišťuje za ODS Marek Benda. „My jsme také pro,“ souhlasí předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.
Firmy už například kvůli zákoníku mění smlouvy nebo své vnitřní uspořádání. Soudci a advokáti zase finišují s učením nových paragrafů. „Ale nejde jen o nás. Například banky daly do všech těch změn obrovské peníze,“ připomíná prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník. „Neumím si představit, že se třeba někdy v prosinci soudcům řekne, že budou soudit dál podle starého zákoníku,“ dodává Lichovník.
Den D: 8. srpna?
Příběh občanského zákoníku, díla o více než třech tisícovkách paragrafů řešících odškodňování, dědění, pronajímání bytů, fungování firem, uzavírání smluv i sousedské spory, ukazuje, že nic není tak nejisté jako stoprocentní dohoda. Přitom soudci, advokáti i lidé z byznysu potřebují nutně vědět, jestli mohou s tak rozsáhlou změnou od ledna skutečně počítat. „To by byla katastrofa,“ nechce si připustit František Korbel, náměstek pro legislativu na ministerstvu spravedlnosti, že by se ještě účinnost zákoníku musela na poslední chvíli odkládat.Ministerstvo spravedlnosti má pro jistotu ústupovou variantu, kdyby doprovodné zákony sněmovnou neprošly. Podle ní by je mohla dočasně nahradit vládní nařízení – do doby, než se novely podaří sněmovou protlačit. Někteří právníci nad tím ale váhají. „Čím později bude ta doprovodná legislativa schválena, tím je to nezodpovědnější,“ myslí si šéf ústavněprávního výboru Radim Polčák (TOP 09).
Co tedy zákoník ohrožuje? Zaprvé se poslanci musí dohodnout, že deset doprovodných zákonů co nejdřív odhlasují. Stačí jim jedna schůze, všechny zákony jsou totiž ve finále, ve třetím čtení. Podle předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové je možné, že se 8. srpna spojí hlasování o důvěře nové Rusnokově vládě právě se schvalováním doprovodných norem. „V maximální možné účasti se bude hlasovat i o zákonech, které my navrhneme,“ řekla minulý týden Němcová v České televizi. Právní expert ČSSD Jeroným Tejc připouští, že novely projdou. „Pokud pro ně má vládní koalice dostatek hlasů, pak si je může schválit v podstatě kdykoli. A my nebudeme dělat obstrukce,“ říká. Do srpnového hlasování se ovšem nesmí sněmovna kvůli politické krizi rozpustit, jinak by všechny neschválené zákony padly. Dnes sice rozpuštění není reálné, protože to ODS ani TOP 09 nechtějí. Je ovšem těžké předvídat, co se stane v příštích týdnech. A naposledy: snaha odložit účinnost občanského zákoníku vyšla letos už dvakrát ze samotné koalice. „Vím o tom, že řada poslanců koalice má stále pochybnosti,“ naznačuje šéf poslaneckého klubu komunistů Pavel Kováčik.
Patnáct let, než si zvykneme
Na jaře – zřejmě z obavy, že se zaváděním zákoníku budou potíže – se o odložení mluvilo i na jednání vlády. Nakonec se však ministři shodli, že přípravy jsou už tak daleko, že nejde couvnout. „Přinese to leccos pozitivního, ale předpokládám, že v konkrétních situacích nastanou potíže, protože mnoho lidí nebude zákoník znát. Nechat starý zákoník v běhu ale považujeme za ještě horší,“ řekl tehdy ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podruhé se pak v květnu ozvaly váhající hlasy z TOP 09, podporované sociálními demokraty. ČSSD se zákoník pokusila zablokovat v Senátu, ale neúspěšně – přestože v něm má většinu.
Mezi podnikateli, bankami a samozřejmě i soudci a advokáty stále panuje nejistota. „Není to příjemné. Ani pro naše klienty. V politice se teď pořád něco mění,“ uznává Dagmar Dubecká, partnerka advokátní kanceláře Šolc Kocián Balaštík. ČSSD tvrdí, že než přepisovat celý kodex, bylo by lepší upravit jen některé pasáže. Nový zákoník rozmetá dosavadní judikaturu: nebude jisté, jestli stejné spory budou soudy rozhodovat stejně i podle nového zákoníku. Podle sociálních demokratů bude trvat patnáct let, než se vše usadí.
***
Co je potřeba změnit Aby mohl od ledna platit nový občanský zákoník, musí sněmovnou projít několik doprovodných zákonů, které jdou nyní do třetího čtení. Živnostníci Podle nového občanského zákoníku již není podmínkou založení živnosti plnoletost, ale pouze svéprávnost. Tu může člověk nově nabýt už v 16 letech věku. Proto se tato změna musí promítnout i do živnostenského zákona, kde se stále počítá s podmínkou plnoletosti. daň z nabytí nemovitosti Nově se mají zavést některé úpravy vlastnických vztahů. Například tzv. „právo stavby“. Bude totiž platit, že čí je pozemek, tomu patří i to, co na něm stojí. Takže stavebník bude muset od majitele pozemku získat oprávnění a to pak bude s hotovou stavbou převádět na její další majitele. Převod takového práva bude podléhat dani ve výši 4 procent. To nově upraví zákon o nabytí nemovitých věcí. Při té příležitosti dochází také ke změně osoby, která daň státu odvede – místo prodávajícího má daň poslat kupující. Kmenový list u s. r. o. Podíl ve společnosti s ručením omezeným může být nově vyjádřen cenným papírem. To je ale třeba zohlednit i v daňových zákonech. daň dědická a darovací Zákon o dani dědické, darovací a z převodu nemovitostí se ruší a nahrazuje jej zákon o dani z nabytí nemovitosti. Dědictví a dary přejdou pod režim daně z příjmu. Svěřenský fond Nový kodex zavádí takzvané svěřenské fondy – do nich je možné vyčlenit část majetku buď na veřejně prospěšné účely, nebo pro podnikání. Kvůli této nové formě správy majetku je třeba upravit téměř všechny daňové zákony. Například příjem ze zisku svěřenského fondu po zdanění je osvobozen od daně z příjmu fyzických osob. další změny Celkem musí sněmovna do konce roku schválit deset novel, které změní sedmdesát stávajících zákonů. Netýkají se samozřejmě jen firemního světa. Občanský zákoník nově stanoví např. svéprávnost – bude možné ji pouze omezit, nikoli jí dotyčnou osobu úplně zbavit. Kvůli tomu je třeba změnit zákon o obecní policii, o provádění sociálního zabezpečení, o notářích, o vězeňské službě, o státní sociální podpoře nebo o pobytu cizinců.
Převzaté texty nevyjadřují názor Ministerstva spravedlnosti ČR.