Infocentrum

(Vojtěch Blažek, Hospodářské noviny, 3.10.2013) Rozhovor s Františkem Korbelem, bývalým náměstkem ministerstva spravedlnosti

 

Byl jedním z hlavních lidí, kteří pracovali na schválení nového občanského zákoníku. Průlomové normy, které budou platit od Nového roku, řeší skoro vše, co může v životě nastat: dědění majetku, fungování firem, odškodnění za chybu lékařů, pronájem bytu… „Místo slovíček a paragrafů dává soudcům větší prostor pro spravedlivé rozhodování,“ říká bývalý legislativní náměstek ministerstva spravedlnosti František Korbel. Od září pracuje pro advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners.

 

* HN: Když je občanský zákoník taková pozitivní revoluce v právu, proč nikdo nejásá? Všichni jsou spíš dost ostražití, co přinese.

 

            Ano, je to největší revoluce v právu za posledních dvacet let, a to s sebou nese i obezřetnost a obavy. Ale zákoník je určitě velkým přínosem pro podnikání i pro lidi.

 

* HN: Kritici, například politici ČSSD, říkají, že se nemusel psát nový. Stačilo přepracovat ten současný. Proč jste to neudělali?

 

            Dnešní občanský zákoník vychází z filozofie 60. let minulého století. Je to zákoník, který stále příliš preferuje zájmy státu nad zájmy lidí. Stát třeba určuje, které smlouvy jsou neplatné, často i jen z ryze formálních důvodů, a to i tehdy, když obě strany smlouvu uzavřely a chtějí ji plnit. Například když uzavřeme smlouvu o nájmu bytu ústně, oba tu smlouvu plníme, jedna strana bydlí, druhá přijímá nájemné. Nikomu ten papír neschází. Ale přesto vám stát dnes řekne, že taková smlouva je neplatná jenom proto, že jste nedodrželi písemnou formu. Druhým důvodem je více než dvacet let trvající dvojkolejnost smluv. Podnikatelé si nikdy nezvykli na to, jakým zákoníkem se smlouva vlastní řídí – jestli občanským, nebo obchodním.

 

* HN: Jak se to projevuje?

 

            Kupoval jsem minulý měsíc auto a prodejce mi poslal návrh smlouvy. Byla označena jako smlouva kupní podle občanského a obchodního zákoníku. Tedy je vidět, že praxe se vůbec neorientuje v tom, jakým zákoníkem se má smlouva řídit. Přitom je to naprosto zásadní rozdíl. Protože pokud to auto koupíte podle obchodního zákoníku v bazaru, tak se vždy stanete vlastníkem, i kdybyste kupoval auto kradené. Zatímco když koupíte stejné auto za stejné peníze, ale na smlouvu uvedete, že je podle občasného zákoníku, tak se vlastníkem kradeného auta nestanete. Pak se může stát, že ho budete muset vrátit a chtít peníze po prodejci. Je to obrovský rozdíl, a úplně bez důvodu.

 

* HN: Jste si jistý, že od 1. ledna nenastane chaos?

 

            Tím nejvíc straší ti, kteří o zákoníku vědí nejméně.

 

* HN: Spočítali jste na ministerstvu, jestli spory nebudou trvat déle? Protože soudy je nebudou umět podle nového zákoníku tak rychle řešit?

 

            To se velmi těžko odhaduje. Je pravda, že zákoník přinese do justice rozsáhlé změny. Ale zároveň opouští formalismus a upřednostňuje dohodu a spravedlivé řešení. To znamená, že mohou odpadnout ty spory, kde dnes soudy vyslovovaly tu už zmíněnou neplatnost smluv. Také zmizí část rejstříkové agendy: přímé zápisy do obchodního rejstříku totiž budou provádět notáři. Rejstříkové řízení se tím zrychlí. Na druhou stranu zákoník přináší řadu nových práv. Například náhradu za ztrátu radosti z dovolené. A je jasné, že každé nové právo má potenciál vyvolat i nové spory.

 

* HN: Nově bude možné se například soudit o odškodnění, když vám někdo zničí něco, co má velkou cenu jen pro vás. Třeba jedinou fotku rodičů. Budou ale soudy umět vyčíslit, jakou má taková osobní památka cenu?

 

            Je pravda, že když vám zloděj vykrade byt a roztrhá album rodinných fotografií, tak dnes má to album jenom cenu starého papíru. Přitom pro vás je ta škoda obrovská a je možné ji vyčíslit jako v ochraně osobnosti – jako když vás třeba někdo urazí. Zákoník dává větší prostor soudcům pro spravedlivé rozhodování. Místo slovíček a paragrafů by měli více nalézat spravedlnost a rozumné uspořádání vztahů mezi lidmi.

 

* HN: Příklad: loni jsem vyhrál spor a po Novém roce podávám žalobu v podobné věci. Jak si mám být jistý, že vyhraju i podle nového zákoníku? Nenabourá zákoník judikaturu, která vznikala dlouhé roky?

 

            Někde ano, jinde ne. Dnešní zákoník je trochu útržkovitý, je proděravělý celou řadou novel. Ten nový mění kromě paragrafů i pohled na právo, chápe ho víc jako prostředek k dosažení spravedlnosti a ochrany zájmů lidí. A to je samozřejmě věc generační, kterou si všichni neosvojí ze dne na den. Nejhůř se může stát, že někteří soudci budou k výkladu nového zákoníku přistupovat podobně jako dnes. To znamená, že dál budou preferovat text zákona před spravedlností a zdravým rozumem.

 

* HN: Kolik kvůli novému zákoníku firmy zaplatí? Musely například přepsat smlouvy...

 

            Máme informace, že u velkých bank dělají náklady zhruba 100 milionů korun na přípravu nejen právní dokumentace, vzorů, ale i organizace práce a informačních technologií. Na druhou stranu občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích posiluje konkurenceschopnost. Například u společnosti s ručením omezeným už nebude nutný základní kapitál. Firmu prostě půjde založit za korunu.

 

* HN: Zákoník má tři tisíce paragrafů. Vážně musel být tak obsáhlý?

 

            To je relativní. Má sice 3081 paragrafů, ale zároveň ruší 238 jiných právních předpisů. Navíc se zvolila příjemná zásada, že jeden paragraf má mít nanejvýš dva odstavce. Hlavní autor profesor Eliáš říkal, že slušný paragraf má mít nanejvýš dva odstavce a slušný odstavec má mít nanejvýš dvě věty. Aby to bylo praktické, čitelné a srozumitelné.

 

* HN: Proč jste z ministerstva odešel těsně před tím, než zákoník začne být účinný?

 

            Byl jsem na ministerstvu skoro sedm let, zažil jsem tři dobré ministry, za tu dobu jsme prosadili desítky zákonů – třeba i důležitý nový trestní zákoník, hlavně v období Jiřího Pospíšila. Už na jaře jsem oznámil, že chci na podzim odejít. Občanský zákoník je dokončený a já se mu proto chci věnovat v praxi. Budu se jako partner advokátní kanceláře zaměřovat právě na nový zákoník, vzdělávání, obchodní podmínky, vzory smluv a dokumentace od byznysu až po města a obce.

 

***

 

Nový občanský zákoník opouští formalismus a upřednostňuje dohodu a spravedlivé řešení.

 

Má sice 3081 paragrafů, ale zároveň ruší 238 jiných právních předpisů. Navíc se zvolila příjemná zásada, že jeden paragraf má mít nanejvýš dva odstavce.

 

Foto popis| František Korbel Vystudoval práva v Brně, tři roky pracoval jako advokát, v roce 2007 se pak stal náměstkem pro legislativu ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS). S jednou přestávkou (odvolala ho v roce 2009 úřednická ministryně Daniela Kovářová) byl v úřadu až do letošního září. Odešel do advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners. Korbelovi je 37 let. Je členem Strany zelených.

Převzaté texty nevyjadřují názor Ministerstva spravedlnosti ČR.

 

loga

 

Tento portál byl financován z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR v rámci projektu Nové soukromé právo, reg. č. CZ.1.04/4.1.00/80.00003.