(Veronika Ryšávková, František Korbel, MF Dnes, 1.11.2013) Pokud si do pronajatého bytu přivedete dalšího podnájemníka, nemusíte žádat o souhlas pronajímatele. Stačí když za něj zaplatíte poplatky. Nejen tuto novinku popisuje další díl seriálu.
Manželé Kopečkovi žili před časem v nájmu v centru Prahy. Nájemní byt tehdy vybírali narychlo, když paní Kopečková otěhotněla. Domluvili se sice s pronajímatelem panem Vránou na ceně a podmínkách užívání bytu, v tom shonu se však zapomnělo na písemnou smlouvu.
V bytě spokojeně žili skoro čtyři roky, než jim majitel bytu zničehonic přikázal, aby se okamžitě vystěhovali. Měl totiž nového zájemce, který byl ochotný si za bydlení v centru připlatit.
Nářky Kopečkových, že nemají tak narychlo kam jít, že se vždy chovali slušně a včas platili nájem, pana Vránu neobměkčily.
V jeho prospěch hrálo, že bez smlouvy by Kopečkovi neuspěli ani u soudu.
Pokud by se stejná situace stala po 1. lednu 2014, majitel bytu by Kopečkovy tak snadno vystěhovat nemohl. Jakmile nájemce bydlí nejméně tři roky v „dobré víře“ v bytě, ale netuší, že nemá nájemní smlouvu nebo je smlouva z nějakých důvodů neplatná, jedná se pak o takzvaný faktický nájem a s nájemci musí majitel jednat, jako by měli běžnou smlouvu.
I u nájemního bydlení se tedy uplatní zásada prostupující celým zákoníkem: ochrana slabší strany, v tomto případě nájemce. Nájemce tak třeba bude mít právo chovat v bytě zvíře a pronajímatel mu to nebude moct ve smlouvě zakázat.
Chovatelské choutky nájemců samozřejmě nesmějí překročit přijatelnou mez a způsobit pronajímateli nebo dalším obyvatelům domu nepřiměřené obtíže.
Nájemci budou mít také jednodušší sdílet své bydlení s někým dalším. Těžkosti s bydlením v nájmu měli i známí Kopečkových. Paní Nováková přišla o práci, a tak se pro ně stalo bydlení ve čtyřpokojovém bytě na čas finančně neúnosné. Uvolnili proto za úplatu jeden pokoj studentce, která nastoupila na medicínu, ale nedostala v prvním ročníku kolej. Spokojenost na obou stranách zmařil opět pronajímatel, který s podnájmem nesouhlasil. Podle nové úpravy nebude v podobném případě souhlas pronajímatele potřebný. Jeho práva totiž nejsou novým uspořádáním Novákovic bydlení nijak dotčena. Postačí, když mu Novákovi nahlásí, že bude v bytě bydlet o jednoho člověka víc, což by se promítlo do poplatků za služby spojené s užíváním bytu.
Opět se tady bude spoléhat na úsudek nájemců a přijatelnou mez. Další podmínkou této změny je, že nájemce musí v bytě bydlet.
Majitelé bytů mají nárok na vyšší kauce
Zákon však pamatuje i na pronajímatele. Majitel může dát nájemci okamžitou výpověď, pokud nezaplatí nájem a poplatky za služby za tři měsíce. Nově budou moci také po nájemnících požadovat kauci až do šestinásobku nájmu, dosud to byly maximálně tři nájmy.
Těžkosti s nájemním bydlením už mají sice Kopečkovi za sebou, teď je ovšem na čase vyřešit, co bude dál s jejich rodinným domem, který obývají společně s pradědečkem Adamem. Adam by jim nemovitost rád daroval, chce mít ale jistotu v podobě doživotního bydlení a pomoci. A tu mu nabídne smlouva o výměnku. Po více než půlstoletí se vrací do našeho právního řádu a nabízí širokou škálu možností, jak se zejména s potomky – oplátkou za převod nemovitosti -domluvit na zajištění bydlení a určitého standardu po zbytek života.
Převzaté texty nevyjadřují názor Ministerstva spravedlnosti ČR.