(Právo, 2.11.2013) Někdo vám nabourá auto, zničí stoletou rodinnou památku, zraní vašeho psa, zkazí vám dovolenou anebo vás vážně zraní? Nový občanský zákoník těmto situacím nezabrání. Pokud se vám však něco z toho stane po prvním lednu, kdy kodex vstoupí v účinnost, měli byste na tom být o dost lépe než nyní.
Proč? „Nový občanský zákoník posiluje poškozeného,“ odpovídá stručně a jasně advokát a spolutvůrce kodexu František Korbel z advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners. Změna není formální a nespočívá pouze v tom, že se zdvojnásobí počet paragrafů, které se náhradou újmy zabývají. Ale i v jejich obsahu, tedy v úpravě náhrady škody. A to jak majetkové, tak i tzv. nehmotné újmy.
Dnešní právo totiž, slovy Korbela, nemajetkovou újmu podceňuje a prakticky ji nezohledňuje. S výjimkou zásahů do práva na ochranu osobnosti, například ve formě pomluvy v médiích. Nový občanský zákoník to změní. „V celé řadě nových situací se začne hradit nehmotná újma. Jde třeba o cenu zvláštní obliby nebo náhradu za ztrátu radosti z dovolené,“ vyjmenovává příklady advokát.
Kodex nadto upraví současnou praxi, podle které přichází za nehmotnou újmu finanční satisfakce na řadu až jako úplně poslední a přednost mívá třeba omluva. Nový občanský zákoník bude upřednostňovat naopak satisfakci v penězích. A jinak to má být i u hmotné škody. „Skutečná škoda, kterou lze prokázat znalecky, se dnes nahrazuje v penězích. Nově by se měla hradit především uvedením do původního stavu, což bývá pro poškozeného výhodnější,“ vysvětlil Korbel. Ovšem podotkl, že si poškozený bude moci vybrat i variantu „peníze“.
Převzaté texty nevyjadřují názor Ministerstva spravedlnosti ČR.