(Veronika Ryšávková, František Korbel, Dana Prudíková, iDnes.cz, 21.1.2014) Listí ze sousedova stromu, které vám padá na zahradu, musíte od ledna uklidit sami. Stejně tak si můžete sesbírat a nechat jeho ořechy nebo švestky. Jaké další novinky přináší nový občanský zákoník?
1. Majitelé stavby a pozemku budou mít předkupní právo
Pokud kupujete nemovitost, nebudete již kupovat zvlášť pozemek a zvlášť budovu, ale předmětem smlouvy bude již pouze pozemek jako jediná nemovitá věc. Občanský zákoník upravuje princip, že stavba je součástí pozemku, na kterém byla zřízena.
Tento nový systém usnadní situaci těm, kteří nakupují nemovitosti, nebudou se muset obávat, že pozemek pod jejich domem koupí někdo, kdo se bude posléze domáhat buď jeho odstranění, nebo jej bude za vysokou částku chtít odprodat.
K automatickému sjednocení pozemku a stavby nicméně dochází od ledna pouze tam, kde je vlastníkem pozemku i stavby stejná osoba. Pokud jsou vlastníky osoby odlišné, získají oba navzájem ke stavbě i k pozemku předkupní právo tak, aby mohlo dojít ke sjednocení v budoucnu.
2. Listí, které k vám padá od souseda, musíte shrabat
Dokud jsou jablka na stromě, jsou vaše, jakmile spadnou na vedlejší zahradu, patří sousedovi. Musí nicméně jít o plody spadlé, soused nemůže bez svolení plody otrhat, i kdyby rostly nad jeho pozemkem.
Stejně je tomu i s listím, které si po opadání musí uklidit každý vlastník pozemku sám, bez ohledu na to, ze kterého stromu spadlo. Jakmile váš pes uteče na sousední zahradu, můžete ho tam jít chytat.
Vlastník pozemku může také z rozumných důvodů požadovat, aby soused nevysazoval stromy v těsné blízkosti společné hranice pozemků. Neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající výšky přes tři metry jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků tři metry a pro ostatní stromy 1,5 metru.
3. Co je v katastru zapsáno, to platí, ale až od roku 2015
Abyste si byli jisti, že nekupujete tzv. "zajíce v pytli", katastr nemovitostí bude od 1. ledna 2015 fungovat dle zásady "co je psáno, to je dáno".
Občanský zákoník tedy buduje katastr nemovitostí na principu tzv. "materiální publicity".
Pokud by nějaký vlastník objevil, že je v katastru nemovitostí zapsán jako vlastník někdo jiný, pak se může bránit určovací žalobou k soudu a zápisem tzv. poznámky spornosti do katastru. Tato poznámka bude varovat potenciální další kupující, že není vyjasněno, komu nemovitost patří.
4. Změna v zápisu: přijde vám SMS
Katastr nemovitostí bude povinně informovat přímo vlastníka nemovitosti pokaždé, když se její zápis v katastru bude měnit. Na žádost vám může katastrální úřad tyto informace kromě doporučeného dopisu posílat e-mailem, SMS nebo do datové schránky.
5. Svou část domku už nemusíte nabízet spoluvlastníkovi
V případě, kdy vznikne spoluvlastnictví smlouvou, ne děděním, omezuje se předkupní právo pro spoluvlastníky. Občanský zákoník ruší zákonné předkupní právo od 1. ledna 2015.
6. Přetaženou stavbu odkoupíte
Přestavek je část stavby, která v důsledku špatně zaměřených hranic pozemků malou částí přesáhne na malou část cizího pozemku. Pokud se to stalo v dobré víře, pak se tato zastavěná část cizího pozemku stane vlastnictvím stavebníka, který za ni musí zaplatit tržní cenu.
7. Nestaráte se o dům a neužíváte ho? Propadne státu
Pokud vlastník nemovité věci nebude po 10 let vykonávat žádná svá práva a povinnosti, tj. nebude věc udržovat a užívat, nebude s ní nakládat, uzavírat nájem ani platit daň z nemovitosti, dojde po 10 letech k domněnce opuštění věci. Opuštěná nemovitá věc připadne do vlastnictví státu. Desetiletá lhůta počíná nejdříve běžet účinností občanského zákoníku, k opuštění nemovitosti tak může poprvé dojít 1. ledna 2024.
8. Máte lukrativní pozemek? Prodejte právo stavby
Protože stavba se stává součástí pozemku, na kterém stojí, nepůjde jen tak začít stavět na cizím. V tomto případě by došlo ke zhodnocení cizího pozemku a stavitel by přišel zkrátka. Možností, jak tento princip prolomit, je tzv. právo stavby, které umožňuje stavebníkovi postavit a po určitou dobu také vlastnit stavbu na cizím pozemku, resp. na právu stavby. Znamená to, že vlastník pozemku si nechá pozemek ve svém vlastnictví a prodá na určitou dobu jen právo na něm stavět.
Převzaté texty nevyjadřují názor Ministerstva spravedlnosti ČR.