(Veronika Ryšávková, František Korbel, Dana Prudíková, iDnes.cz, 27.1.2014) Majitel domu, který se s nájemníkem nedomluví ve smlouvě na zvyšování nájemného, nebo ho naopak úplně nevyloučí, má od ledna možnost nájemné změnit až do tržní výše. Nejvíce však o dvacet procent za poslední tři roky.
Tato úprava nového občanského zákoníku má zabránit situacím, kdy majitel domu naláká zájemce na nízké nájemné a pak ho výrazně zvýší. Podobně to bude platit i pro snížení nájemného, což může být aktuální při stagnaci či poklesu tržních cen bytů a jejich nájmů. Kdo platí přemrštěný nájem, může požadovat jeho snížení
Manžele nalákala nabídka nájmu bytu v Praze, kterou přijali před pár lety za docela dost peněz. I tehdy to bylo na hraně jejich možností, ale cena odpovídala poptávce, a tak jim nic jiného nezbylo, pokud tam chtěli bydlet.
Od té doby však tržní ceny nájmu bytů kvůli ekonomické krizi a spoustě nových bytů poklesly. Jenže ve smlouvě žádnou možnost snížení nájmu nemají.
Nový občanský zákoník jim tuto možnost přináší – budou moci pronajímateli navrhnout snížení nájemného na aktuální tržní cenu.
Zvlášť jsou upraveny situace, kdy nechá pronajímatel třeba zateplit dům nebo přispěje nájemníkům k většímu pohodlí zbudováním výtahu.
Když budou s návrhem na tuto změnu souhlasit nájemníci alespoň ze dvou třetin bytů, uplatní se vůči všem zvýšené nájemné až o 10 procent z vynaložených nákladů ročně. Když k dohodě nedojde, bude moct pronajímatel zvýšit nájemné maximálně o 3,5 procenta z vynaložených nákladů ročně. Co by mohlo být nejasné
Co když bude chtít jedna strana zvýšit nebo snížit nájemné v souladu se zákonem, ale druhá strana s tím stejně nebude souhlasit?
Každá strana pak bude mít právo obrátit se na soud, jenž rozhodne o určení nájemného, které je v místě a čase obvyklé, a určí výši nájemného zpětně ke dni podání návrhu soudu.
To by v praxi znamenalo povinnost doplatit či vrátit rozdíl nájemného i za uplynulé měsíce od podání návrhu. Tato úprava má motivovat stranu, která si nepřeje změnu, aby se raději dohodla.
Změna výše nájemného podle dohody nastane totiž až od počátku třetího měsíce po dojití návrhu na změnu (nedohodnou-li se strany jinak), zatímco změna určená rozhodnutím soudu nastane zpětně.
Pokud tedy návrh na změnu výše nájemného dojde druhé straně v lednu, změna při vzájemné dohodě nastane až od dubna. Pokud by o takovém návrhu rozhodoval soud, změna nájemného se bude počítat ode dne podání žaloby k soudu.
Převzaté texty nevyjadřují názor Ministerstva spravedlnosti ČR.