KANCL dnes zveřejnil další čtyři výkladová stanoviska, na nichž se shodli členové Expertní skupiny:
Zaprvé jde o stanovisko k formě plné moci při zastoupení na valné hromadě, členské schůzi družstva či jiného orgánu právnické osoby ani k rozhodnutí za jediného společníka - tato plná moc nemusí být udělena formou notářského zápisu. Stanovisko si můžete stáhnout zde. (334.4 kB, Adobe Acrobat dokument)
Zadruhé jde o stanovisko ke skupině nemovitých věcí, kdy zvláštní zákon upravuje vztahy k určitému objektu (předmětu), avšak tato skutečnost z něj nečiní samostatnou věcí v soukromoprávním smyslu, tj. ustanovení tohoto zvláštního zákona nemá účinky uvedené v § 498 NOZ a k oddělení vlastnictví pozemku a tohoto objektu (předmětu) nedochází. Stanovisko si můžete stáhnout zde. (334.8 kB, Adobe Acrobat dokument)
Zatřetí jde o stanovisko k nutnosti měnit prohlášení vlastníka, byly-li jeho součástí i stanovy společenství vlastníků jednotek: příslušné ustanovení je třeba vykládat tak, že jakoukoli následnou změnu stanov nemusí současně doprovázet i změna prohlášení vlastníka. Stanovisko si můžete stáhnout zde. (256.9 kB, Adobe Acrobat dokument)
Začtvrté jde o stanovisko týkající se provádění běžné údržby a drobných oprav u nájmu bytu a úhrady nákladů s tím spojených. Expertní skupina shledala pro případ, že nájemce a pronajímatel nebudou mít po 1. lednu 2014 ve smlouvě o nájmu bytu výslovně upraveno, co se rozumí běžnou údržbou a drobnými opravami, je možné, s ohledem na absenci podrobného vymezení těchto pojmů v NOZ, i nadále vycházet z dosavadní právní praxe, založené nařízením vlády č. 258/1995 Sb., kterým se provádí starý občanský zákoník (zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů). Stanovisko si můžete stáhnout zde. (259.8 kB, Adobe Acrobat dokument)